Rozhovor: Peter Kris, zakladatel Mangata Finance
V nedávném rozhovoru jsme vyzpovídali CEO Plasm Netowork, pana Sotu Watanabe. Abychom Vám ale projekty z ekosystému Polkadot přiblížili ještě víc, máme pro Vás další rozhovor a to dokonce o projektu, který tvoří naši kolegové ze slovenské Polkadot komunity! Tentokrát jsme se pobavili se zakladatelem Mangata Finance, slovenským krypto pionýrem Peterem Krisem.
Ahoj, můžeš se nám v krátkosti představit? Jak jsi se dostal k blockchainu a jak vedla tvoje cesta až k vlastnímu projektu?
Ahoj, jasné. Blockchainy sme skúšali ešte dávno v Progressbare v Bratislave, niekedy okolo roku 2013. Vtedy existoval hlavne Bitcoin a zopár altcoinov. Odvtedy ubehol kus cesty, vyšlo Ethereum, smart contracty a na nich upriamená pozornosť sveta. V 2017 začala ICO mánia, čo spôsobilo veľa dopytu po riešeniach na ETH. Vždy som bol developer, tak som dal dokproduktopy Block Unison a začali sme robiť zákaznické projekty.
Okrem toho, vždy som mal blízko k investovaniu a tradingu, takže predstava decentralizovanej burzy je mi prirodzená.
Pojďme tedy k tomu projektu. Co si představit pod decentralizovanou burzou?
Decentralizovaná burza je protokol na zmenu crypto aktív, nad ktorými má užívateľ plnú kontrolu a nepotrebuje ju odovzdať nejakej tretej strane. Výmena prebieha na princípe peer-to-peer. Je to tradičný blockchain princíp, rozšírený o možnosť vytvárať nové crypto-aktíva a zamienať ich s kýmkoľvek na internete.
Robíme protokol, smart contract, ktorý je open-source, je plne verejný a ktokoľvek ho môže kopírovať alebo nám s nim pomôcť.
Konkretnejšie, rozhodli sme sa pre implementáciu v Polkadot technológii. Je to ďalšia generácia blockchainu, ktorá umožňuje vytvárať multi-blockchain ekosystém, kde vedia spolu siete viac komunikovať. Mangata je jeden takýto blockchain, je súčasťou Polkadotu.
Vďaka Polkadotu je možné vytvárať špecializované blockchainy (tzv. parachainy), ktoré sa môžu sústrediť na konkrétnu funkcionalitu a tým vytvoriť lepší produkt pre ľudí. My robíme DEX parachain, na ktorom existuje len decentralized exchange funkcionalita. Má to svoje výhody, ako vyššia bezpečnosť alebo napr. ze ti nikto nezahltí sieť kvôli iným nasadeným produktom (Cryptokitties).
Můžeš čtenářům vysvětlit jak fungují burzy založené na AMM jako je třeba Uniswap nebo Balancer? Čím se vlastně dnes populární DEXes liší?
V zásade sú 2 populárne spôsoby ako sa tvorí cena na DEXoch — orderbook a automated market-maker (AMM). Orderbook páruje veľké množstvo objednávok — typu limit a market. V každom momente si musí pamätať aktuálny stav všetkých objednávok. Vďaka tomu vie garantovať presnosť ceny a efektívnejší manažment obchodovania.
AMM, typu Uniswap, má iný princíp. Na začiatku zoberie 2 coiny a nastaví im pomer podľa toho aká je relatívna cena medzi nimi. Toto si drží neustále “na sklade”. Keď niekto príde nakúpiť coin, tak dostane cenu vyrátanú automaticky pomocou matematického vzorca.
Má to svoje výhody aj nevýhody. Cena na AMM trpí tým, že veľakrát dostanú ľudia nevýhodnú cenu s veľkým sklzom (slippage). Je to matematická odchýlka. Výhodou však je, že dokáže zabezpečiť veľkú objednávku pomocou jednej proti-ponuky. Na orderbooku by sa 1 veľká objednávka musela spárovať napr. s 1000 menšími proti-ponukami.
Tento fakt robí AMM veľmi vhodným v blockchain prostredí, pretože blockchainy musia šetriť miesto v blokoch alebo na počte transakcii. AMM dokáže zmanažovať obrovské finančné objemy v malom počte transakcii. Tradičné centralizované burzy takéto AMM nepoužívajú, lebo si môžu dovoliť orderbook. Používajú napr. hosting na Amazon cloude, ktorý je lacný a tým môžu poskytovať náročnejšie riešenie.
Populárne DEXes sa líšia v tom ako efektívne manažujú likviditu, alebo ponúkajú lepšie správanie ceny. Uniswap manažuje vždy iba 2 coiny so vzájomným pomerom cien, Balancer dokáže automaticky balancovať medzi 8.
V čem vidíš největší dnešní problém fungování těchto burz? Můžeš tyhle problémy trochu podrobněji popsat?
Decentralizované burzy fungujú pomerne dobre a jasne, ale problem je, že dnes všetky bežia na Ethereu. Ethereum bolo postavené na určitých architekturálnych princípoch, ktoré pre veľké množstvo smart contractov naraz neškáluju dobre. Aj kvôli tomu existuje iniciatíva ETH 2.0. Decentralizovaná burza nemá možnosť tieto princípy meniť ani ovplyvňovať.
Ako príklad uvádzam fee market, kde ľudia musia medzi sebou súťažiť kto dá väčšie fee za transakciu. To je veľmi zlý princíp pre bežných užívateľov. Metaforicky, keď idem kúpiť pivo za 1 EUR, tak chcem aby vždy stálo približne 1 EUR. Nechcem súťažiť s davom ľudí v aukcii, v ktorej sa predbiehame kto zaplatí viac. Chcem ho hlavne užívať a nestarať sa až tak o cenu! 🙂
Negatívny efekt je potom taký, že jeden deň pivo stojí 1 EUR a druhý deň stojí 20 EUR. Toto je obrovská prekážka pre širokú adopciu smart contractov, pretože žiaden smart contract nevie udržať overené business modely, na ktoré sú ľudia zvyknutí.
Další z problémov je veľká transparencia. Princíp transparencie je základným pilierom blockchainov, ale v určitých oblastiach je to dvojsečná zbraň. Každá transakcia musí prejsť dočasnou frontou (mempool) predtým, ako vstúpi do bloku a je zapečatená do minulosti blockchainu. Táto dočasná fronta je viditeľná pre všetkých a sofistikovaní programátori alebo aj priamo mineri, dokážu predbehnúť akúkoľvek transakciu (frontrunning). Príklad, bežný užívateľ ide nakúpiť na burze ETH a tým spôsobí istý posun ceny. Frontrunner ho predbehne, zadá nákup pre seba, a po realizácii užívateľskej objednávky, odpredá svoju časť späť s profitom. Týchto aktivít prebieha na Ethereu veľmi veľa. Toto má za dôsledok horšie ceny pre bežných užívateľov, väčšie poplatky na sieti alebo aj neúspešné transakcie. Veľmi zlé podmienky pre celosvetovú adopciu.
Tých problémov je oveľa viac, ale to je nad rámec rozhovoru.
Jak bude tyhle problémy Mangata řešit?
Mangata je špecializovaný blockchain, na ktorom funguje iba decentralizovaná burza. Nieje možný žiadny iný smart contract. Je to cross-chain burza a teda umožňuje výmenu tokenov medzi blockchainami. Ako prvé prepája Polkadot a Ethereum, v budúcnosti prepojí aj ďalšie.
Poplatky na sieti sú nulové a teda neexistuje ani súťaž medzi užívateľmi. Tým zároveň neumožňuje žiadne predbiehanie a nevytvára negatívne javy ako vysoké premenlivé poplatky. Platí sa vždy iba fixná cena za exchange. Na úrovni konsenzu máme vlastnú inováciu, ktorá zabraňuje predbiehaniu sa aj samotným minerom.
Tým, že na blockchainu beží iba DEX, tak sa vyhne aj problémom napr. útokom zo strany iných smart contractov cez flash-loans. Je to oveľa viac bezpečné.
Mangata bude pripojená ako parachain do Polkadot siete a bude v plnej miere využívať interoperabilitu.
Plánujete propojení s dalšími sítěmi jako je Ethereum či EOS? Vyvíjíte si vlastní bridge nebo použijete už hotové řešení z ekosystému?
Jasné, ako som už začal. Prvé je pripojenie na Ethereum, potom Bitcoin, Avalanche a všetky chains, ktoré budú mať network effect.
Na bridge zatiaľ používame vlastný modifikovaný Snowfork. To je vlajková lod Web3 foundation pre Ethereum bridge.
Kolik vás na něm pracuje?
Ja, môj co-founder Gleb Urvanov + šiesti ľudia. Teraz sme hlavne technickí ľudia, väčšina sú full-stack a profi engineers s dekádami skúseností. Produkt je pomerne komplexný a už teraz máme riešenie, ktoré spája časti software-u zloženého z Rust, Typescript, Go a Solidity jazykov. Je to vopruz 🙂
Inak, neustale hladame vyvojarov a QA ludi, takze sa mi pokojne ozvite.
V jaké fázi projektu jste? Už je téměř dokončeno a testuje se nebo jste od finální verze ještě daleko?
Mame 8 mesiacov do release mainnetu, ale robime 24/7 aby to bolo skor. Dolezite bude aj kedy bude Polkadot mainnet v plnej verzii s parachain komunikaciou. Moze to byt o 1 mesiac alebo aj 1 rok. Podla toho priposobime aj mainnet release.
Kdy se chystáte na Vaši první parachain aukci?
Ideálne okolo mainnet release — 8 mesiacov.
Plánujete nějaký private sale čí crowdfunding typu lockdrop?
Treba sledovat nase kanaly — Discord, Twitter, kde budeme postupne davat info.
Máte i nějaké sponzory a partnerství?
Momentálne sme v Polychain — Genesis akcelerátore, ktorý je obrovskou pomocou. Akcelerátori sú dobrý odrazový mostík pre mnoho projektov, hoci aj v štádiu idei. Keby nebol COVID, tak sme teraz v San Franciscu.
Mám dojem že tieto crypto-accelerators sú chýbajúca časť ekosystému. Je mnoho ideas, ale málo operational experience ich realizovať. Príklad ďalších čo vznikli: Web3 bootcamp v Číne zameraný na Polkadot, DeFi accelerator od Electric Capital, Outlier Ventures z Londýna má jeden a mnoho ďalších.
Vidíš nějakou výraznou konkurenci Vašemu projektu v Polkadot ekosystému? Přece jen DEXes jsou populární téma a je určitě spousta projektů s plánem je vyvíjet.
V tomto mám rád filozofiu Silicon Valley. Konkurencia v digitálnom svete neexistuje, pretože svet je tak obrovský, že 2 startupy si nikdy nebudú kradnúť z jedného koláča. Podľa mňa by sa všetky projekty z crypto mali spojiť a konkurovať tradičnému finančnému svetu .🙂
Iné zaujímavé projekty sú napr. Acala, Polkaswap alebo tiež domáci (SK) HydraDX. Veľkú úlohu bude mať aj Moonbeam a DEXes nasadené u nich. Moonbeam je kópia Etherea, čiže burzy tam nasadené budú zdieľať všetky výhody aj nevýhody.
Proč jste si pro svůj projekt vybrali zrovna Polkadot a Substrate?
Ked vysiel Polkadot, tak mi bolo jasne, ze to je dalsia evolucia blockchain architektury. ETH 2.0 alebo Cosmos ma podobnu architekturu, cize je to prirodzeny vyvoj. Polkadot ma viziu specializovanych blockchainov, a to umoznuje vacsiu flexibilitu a moznost vytvarat lepsiu sluzbu pre koncovych uzivatelov. S tym som velmi stotozneny a myslim si, ze Polkadot bude mat vacsiu adopciu v porovnani s inými projektmi.
V nasom rieseni nam to umoznilo napr. upravu toho fee market. V buducnosti budu, podla mna, mat vsetky Polkadot blockchainy so zameranim B2C, fixne poplatky.
Substrate je dalsia super vec. Framework na vyvoj blockchainov, ktory znizuje naklady na vyvoj a udrziavanie software. Vzdy existovali frameworky ako Hyperledger, ale tie boli tvorene skor zhora, od korporacii ako IBM. Su super, ale Substrate je viac bottom-up pristup, ktory vznikol v komunite crypto geekov, kde sa tvoria inovacie.
Vnimam to ako uplne logicky vyvoj. Web stranky sa tiez robili v minulosti vselijako a teraz sa robia v zopar standardoch, napr. v Reacte.
Máte i web, který se věnuje vašemu projektu?
Jasne :)
O chvilu tam bude aj prva testovacia verzia DEXu.
Nase poznatky zdielame hlavne na Twitter, Medium , alebo rychlejsi chat na Discord, Telegrame. Na Discorde mame aj mensiu private groupu traderov-advisorov, ktori nam pomahaju vytvarat produkt.
Můžeš nám na závěr shrnout informace o projektu?
Mangata je cross-chain DEX, ktory umoznuje nakup akychkolvek coins (hlavne LowCaps). Poplatky su nizke a fixne a kazda objednavka ma garantovanu uspesnost. Sme prvy DEX, ktory je prepojeny na Ethereum a v momente, ked bude Polkadot plne v produkcii, otvarame kanal medzi tymito dvoma ecosystemami.
Díky moc za rozhovor, ať se vám daří!
Pokud se k vám tento článek dostal čirou náhodou, vězte, že můžete být součástí FB komunity v naší skupině Polkadot CZ/SK nebo skupiny stejného jména na Telegramu! Nyní také validujeme v Kusama síťi pod jménem Polkadotters, pokud se Vám tedy líbí naše članky, tak oceníme každou nominaci. Nebo popřípadě dar v podobě DOT tokenů na naši donate adresu, jestliže se cítíte obzvláště štědří 🙂
16etYNuwvwbZYxy4FifqMq4KwZCMVSmTJ4XtE3WE3Cn1fQRQ