Proč je parachain model tou největší krypto inovací?

Vítáme Vás u našeho dalšího článku, ve kterém si dopodrobna rozebereme jednotlivé výhody Polkadotu a jeho parachainů. Ukážeme si, proč je tento model pro kryptoměnové projekty nejlepší a jak může být na těchto základech vybudován budoucí decentralizovaný Web 3.0.

Co jsou parachainy?

Model různorodých Polkadot parachainů, který byl poprvé navržen v roce 2016, umožňuje různým nezávislým blockchainům specializovaným na různé úkoly spolupracovat a zároveň využívat zabezpečení poskytnuté samotným Polkadotem.

Parachainy jsou blockchainy nové generace na první vrstvě, které ve slově multichain tvoří ono “multi”. Tvoří páteř sítě Polkadot a vytváří volné seskupení suverénních platforem tím, že jsou vzájemně interoperabilními. Polkadot je protokol vrstvy 0, který je základem a podporou této sítě parachainů na první vrstvě. Interoperabilita Polkadotu napříč řetězci umožňuje posílat jakýkoli typ dat nebo aktiv mezi parachainy a vytváří tak nové paradigma multichainových služeb, komunit a ekonomik. Tato multichainová architektura umožňuje Polkadotu vytvořit základ nového decentralizovaného internetu, který zakladatel Polkadotu Dr. Gavin Wood nazval “Web3”.

Model parachainů přináší do blockchainové technologie škálovatelnost decentralizovanějším a důvěryhodnějším způsobem, než kdybychom se spoléhali čistě na řešení škálování na druhé vrstvě. Transakce jsou rozprostřeny po celé síti a probíhají “paralelně” nebo současně na několika blockchainech zabezpečených jedinou sadou decentralizovaných validátorů.

V rostoucím ekosystému Polkadot v současné době buduje a spouští své vlastní parachainy více než 130 vývojových týmů po celém světě, a to z velké části díky výrazným výhodám, které jim model parachainů poskytuje oproti alternativním technologiím. V případě Kusamy, “canary sítě” Polkadotu, je již několik parachainů v provozu a od léta 2021 zpracovalo několik milionů transakcí.

Hlavní výhody parachainů

Model Polkadot parachainů otevírá zcela nové možnosti pro blockchainovou technologii a budoucnost Web 3.0. Může být obtížné shrnout skutečnou hodnotu parachain modelu, částečně i proto, že výhod této technologie je tak mnoho — avšak podívejme se spolu na ty nejvýraznější.

Specializace

Parachain model byl vytvořen s přesvědčením, že budoucnost decentralizovaného internetu bude zahrnovat mnoho různých typů blockchainů, které budou spolupracovat. Je to proto, že žádný jediný návrh blockchainu nefunguje optimálně pro každý případ použití. Každý chain přichází s kompromisy, díky nimž se pro některé aplikace hodí více a pro jiné méně.

Stejně jako současná verze internetu vyhovuje různým potřebám, musí být blockchainy schopny poskytovat různé služby: jeden chain může být určen pro hraní her, jiný pro správu identit, další pro finance atd. Propojením těchto různorodých blockchainů s Relay chainem pokládá základy internetu blockchainů.

Parachainy se mohou specializovat prakticky na každý případ použití blockchainu a představují také nástroj pro experimentování se zcela novými případy použití, zejména na Kusamě. Díky této specializaci dokážou parachainy při společné práci víc, než dokáže kterýkoli jednotlivý chain sám, a vytvářejí tak bohatý ekosystém, v němž mohou vzkvétat nové decentralizované ekonomiky.

Pružnost

Polkadot poskytuje vývojářům parachainů maximální možnou flexibilitu při vytváření jejich chainů. Jediným technickým požadavkem na parachain je, že musí být schopen validátorům Polkadotu prokázat, že každý blok parachainu dodržuje dohodnutý protokol. Kromě této podmínky může daný parachain fungovat zcela libovolně a plnit jakýkoliv myslitelný účel.

Budování parachainů také dává vývojářům mnohem větší flexibilitu, než kdyby stavěli na smart kontrakt platformě. Při budování na vrstvě smart kontraktů jsou vývojáři vázáni podmínkami a specifikacemi daného blockchainu (jako je například Ethereum), který nemusí být pro jejich případ použití optimální. Polkadot umožňuje vývojářům proniknout do logiky samotného parachainu vrstvy 1, což odemyká mnohem více možností pro optimalizaci.

Flexibilita parachain modelu umožňuje nejširší možné variace blockchainové technologie, což podporuje inovace v oblasti Web3 a překonává omezení a úskalí předchozích blockchainových sítí.

Interoperabilita

Klíčovým aspektem parachain modelu je možnost vzájemné komunikace blockchainů s různým designem. Interoperabilita Polkadotu, známá také jako cross-chain composability, znamená, že blockchainy již nejsou izolovanými ostrovy, které jsou od sebe navzájem uzavřeny. Parachainy ukončují éru oddělených blockchainů a vytvářejí decentralizovaný, propojený internet blockchainů tam, kde dříve existovaly pouze izolované sítě s vlastními kmenovými komunitami.

Zásadní je, že Polkadot umožňuje parachainům posílat si mezi sebou nejen tokeny, ale jakýkoli typ dat, což otevírá řadu nových případů použití blockchainu. Vývojáři Polkadotu mohou vytvářet služby, které využívají funkce vícero blockchainů, místo aby byli omezeni na funkce jednoho chainu.

Skutečný dopad interoperability lze pocítit, když si uvědomíte, jaký vliv má volný obchod na ekonomiku oproti uzavřenému a regulovanému trhu. Každý jednotlivý blockchain se podobá vlastnímu nezávislému národu s vlastní vnitřní komunitou a ekonomikou. V tomto světle představuje parachain model robustní systém pro globální volný obchod, který ukončuje monopolizaci a centralizaci, jež brzdí ekonomický rozvoj a omezuje vliv každého jednotlivého chainu.

Škálování

Díky parachain modelům dosahuje Polkadot škálovatelnosti na první vrstvě, což je decentralizovanější a efektivnější než se spoléhat pouze na druhou vrstvu. Parachainy však mohou zahrnovat i řešení na druhé vrstvě, což dále zvyšuje škálovatelnost. Polkadot umožňuje, aby byly transakce rozloženy a zpracovávány paralelně v ekosystému specializovaných blockchainů 1. vrstvy, což výrazně zvyšuje propustnost a škálovatelnost oproti sítím, které nepodporují sharding.

Kromě toho bylo navrženo několik optimalizací, které Polkadotu umožní i do budoucna zlepšovat škálovatelnost a propustnost transakcí při zachování decentralizace, bezpečnosti a dostupnosti dat. Poslední bod je důležitý, protože jiné sítě mohou upřednostňovat TPS (transakce za sekundu) na úkor těchto důležitých faktorů, ale obětování decentralizace kvůli TPS maří základní účel Web3.

Osvobození od poplatků spojených s užíváním platformy

Parachainy připojené k Polkadotu mohou využívat tolik výpočetního výkonu, kolik potřebují, bez dalších poplatků nebo nákladů na “gas”. Flexibilita Polkadotu umožňuje týmům parachainů a vývojářům decentralizovaných aplikací “dApp” zavést pro své uživatele jakoukoli strukturu poplatků.

Nejlepší ze všeho je, že uživatelé parachainů nemusí mít tokeny DOT, aby mohli komunikovat s aplikacemi a službami, a vlastně ani nemusí vědět, že komunikují s blockchainem. V tomto smyslu parachain model umožňuje technologicky překonat významnou překážku použitelnosti a a uživatelského rozhraní, která existuje u starších sítí. Představte si, že byste museli držet speciální token, za který byste platili poplatky pokaždé, když byste chtěli interagovat s aplikací v telefonu. Osvobození uživatelů od poplatků za používání platformy bude skutečně hlavním hnacím motorem masového přijetí Web3, ruku v ruce s jednoduchým použití jakýchkoli aplikací.

Zabezpečení

Nové blockchainy si obvykle musí vytvořit vlastní zabezpečení vybudováním sítě validátorů nebo těžařů. To je neuvěřitelně obtížný a časově náročný proces a mnoho blockchainů zůstává s úrovní zabezpečení, která je činí zranitelnými vůči útokům.

Parachainy získají robustní zabezpečení automaticky při připojení k Polkadotu. Tato vestavěná bezpečnostní funkce, nazývaná také sdílené zabezpečení, poskytuje novějším blockchainovým týmům zabezpečení podobné bankovnímu, při minimálním úsilí z jejich strany. Poskytuje jim také méně překážek pro vstup na trh a výrazně zkracuje dobu potřebnou ke spuštění nové sítě.

Schopnost aktualizace

Žijeme ve světě neustálých inovací, kde je technologie jeden den vyspělá a druhý den zastaralá. Stejně jako veškerý software i blockchainy potřebují pravidelné aktualizace, aby bylo možné přidávat nové funkce, opravovat chyby a začleňovat pokročilejší technologie, jakmile jsou k dispozici. Aktualizace běžných blockchainů je však pracný proces, který často zahrnuje “forkování” nebo rozdělení chainu, což zpomaluje inovace a někdy rozděluje komunity.

Polkadot a jeho parachainy mohou využívat výhod jednoduššího vylepšení , kterému se říká “forkless upgrade”. To znamená, že parachainy lze snadno vylepšovat na základě vůle jejich komunit — takže mohou být připraveny na cokoli, co přinese budoucnost. Díky parachain modelům se mohou blockchainy lépe vyvíjet a přizpůsobovat měnícím se podmínkám, což znamená, že mohou být relevantní i v budoucnu, jakmile budou k dispozici nové technologie.

Finanční instrumenty

Parachainy mohou také využívat on-chain pokladny (treasury), aby získaly finanční identitu a mohly samostatně financovat aktivity na základě vůle svých komunit. Ve spojení s on-chain správou umožňují pokladny parachain komunitám snadno nabýt podoby DAO (decentralizované autonomní organizace).

To otevírá dveře novým decentralizovaným modelům financování, od financování projektů prospěšných pro síť, přes decentralizovanou filantropii, decentralizované státní fondy až po fúze a akvizice napříč chainy. Parachain model tak dává blockchainům možnost “působit ve světě” na finančním základě, což bylo dříve vyhrazeno centralizovaným institucím a korporacím.

Jednoduchost vývoje

Výše uvedené výhody by nakonec měly omezený dopad, pokud by vývoj parachainů byl neúměrně náročný. Týmy vyvíjející parachainy však těží z široké škály vývojových nástrojů, díky nimž je tvorba blockchainu snazší než kdykoli předtím.

Substrate, framework pro vývoj blockchainu vytvořený společností Parity Technologies, je primárním nástrojem, který pomáhá týmům výrazně zkrátit čas a složitost budování parachainu. Pomocí Substrate mohou vývojáři využívat předpřipravené moduly pro běžné komponenty blockchainu, které lze kombinovat jako stavební bloky blockchainu a vytvářet tak vlastní parachain, který nejlépe vyhovuje jejich případu použití.

Díky parachainům lze to, co dříve trvalo roky usilovné práce s velkými týmy odborných vývojářů, nyní zvládnout během několika měsíců se zdroji startupu v rané fázi vývoje.Mnoho podob parachainů

Mnoho podob parachainů

Vzhledem k tomu, že Polkadot poskytuje parachain týmům maximální flexibilitu při navrhování sítě, která nejlépe vyhovuje jejich představám, parachainy mohou mít a mají mnoho různých podob, včetně:

Nezávislé tokenové ekonomiky: Parachainy s vlastními tokeny, poplatkovými strukturami a společenskými ekosystémy.

Parachainová podhoubí: Parachainy, které poskytují řadu funkcí slouží primárně širší komunitě nebo rozsáhlejším případům použití, jako jsou například DeFi a governance odvětví.

Smart kontrakt platformy: Platformy pro vytváření a hostování dapps a služeb založených na chytrých kontraktech s podporou Wasm-VM, EVM a dalších typů virtuálních strojů.

Common good parachainy: Common good parachainy jsou navrženy ve prospěch celého ekosystému Polkadot, jsou schváleny on-chain správou, která je transparentní a fungují na neziskovém základu, obvykle s využitím nativního tokenu Polkadot, DOT.

První common good parachain: Statemine

Mosty(bridges): Mosty umožňují připojení parachainů a dapps na Polkadotu k externím sítím jako je Kusama, Bitcoin neboEthereum.

Parathreads: Parathready jsou alternativou parachainů, které mají možnost těžit z výhod napojení do Polkadot síťě za jednorázový poplatek. To se děje prostřednictvím ekonomického sdílení jinak vzácného zdroje parachainového slotu mezi několika konkurenčními zdroji (parathreads).

Parachain slot aukce a crowdloany

Parachainy se připojují k Polkadotu tak, že si pronajmou volný slot v Relay Chainu prostřednictvím aukce, která zahrnuje uzamčení DOT tokenů na dobu trvání pronájmu. Držitelé DOT mohou pomoci svým oblíbeným parachainům vyhrát aukci a potenciálně za to získat odměnu tím, že přispějí na crowdloan a dočasně uzamknou svůj vlastní DOT a upíšou ho tak pro svůj oblíbený projekt po dobu trvání pronájmu.

Aukce a crowdloany zvyšují laťku pro blockchainové projekty a motivují je k tomu, aby demonstrovaly svou technologii a získaly podporu komunity ještě před spuštěním. Tím se snižuje pravděpodobnost vzniku takzvaných “vaporware” projektů, které získávají finanční prostředky, aniž by měly úmysl nebo technické možnosti splnit své sliby. Crowdloany také představují spravedlivější, komunitou řízený způsob zavádění nativního tokenu decentralizovaným způsobem.

Náklady na provoz parachainu

Parachainy připojené k Polkadotu pronájmem parachainového slotu mohou mít přístup k tolika výpočetním výkonům, kolik potřebují, bez dalších poplatků nebo nákladů na “gas”. Vzhledem k tomu, že na konci období pronájmu se odemkne celé množství DOT, které si tým na parachain slot vázal, náklady na provozování parachainu lze nejlépe popsat jako náklady obětované příležitosti plynoucí z toho, že po dobu trvání pronájmu nemá přístup k uzamčenému DOT.

Týmy, které se rozhodnou financovat svůj slot prostřednictvím crowdloanu, se mohou rozhodnout odměnit své přispěvatele způsobem, který uznají za vhodný, což představuje další náklady. Mezi další drobné náklady patří náklady na provoz collators (validátor na parachainu).

U aplikací s velkým počtem uživatelů a provozem se očekává, že provoz na Polkadotu jakožto parachain bude ekonomičtější než provoz jako samostatný blockchain nebo stavba na existující platformě chytrých smluv.

Nová generace blockchainu

Parachain model posouvá blockchainovou technologii do další generace inovací a širšího přijetí, čímž výrazně rozšiřuje možnosti a dopad této technologie. Aby byl web3 úspěšný, potřebujeme v konečném důsledku prosperující ekosystémy, platformy a aplikace, které fungují na základě spolupráce, volného obchodu a otevřené výměny, nikoli izolace a centralizovaného systému s nulovým součtem. Tím, že parachainy umožňují bohatému ekosystému specializovaných blockchainů spolupracovat na základě jejich individuálních silných stránek a odborných znalostí v dané oblasti, vytváří dokonalé podmínky pro prosperující nové ekonomiky Web3 — decentralizované a nezastavitelné.

Je před námi další velká kapitola a my osobně se velice těšíme na to, jak se v budoucnu dále vyvine polkadot jako celek a jak si povedou již ostřílené projekty. Některé věci chtějí čas, ale můžeme si všimnout, že ve světě blockchainů a web3 technologií je potřeba být spíše trpělivý, než chtít mít všechno hned. Polkadot je důkazem takovéto trpělivosti a my budeme rádi, pokud s námi půjdete touhle cestou.

Také můžete sledovat tvůrce článku damskyho, který je aktivní v cz/sk krypto komunitě a dělá pro nás YouTube videa na našem novém kanále a píše články.

Článek pro Vás připravili Polkadotters ve spolupríci s naším kolegou damsky, který pro nás dělá YouTube videa na našem novém kanále a píše články.

Pokud se vám tento článek líbí, zvažte podporu naší práce tím, že nominujete své tokeny našim validátorům na sítích Kusama nebo Polkadot pod jménem POLKADOTTERS.

--

--

Polkadotters | Kusama & Polkadot validators

Czech bloggers & community builders. We are validators of Polkadot, Kusama, Darwinia, Crab, Bifrost, HydraDX, StaFi, Centrifuge under the name: POLKADOTTERS