Proč potřebujeme Web 3.0

--

V rámci Polkadotters se zaměřujeme na psaní vlastních článků, popis projektů, technologií a vůbec všeho, co se nějak týká Polkadotu a jeho ekosystému. V tomto případě uděláme ale výjimku. Přinášíme Vám překlad článku od tvůrce Polkadotu, Gavina Wooda, ze září roku 2018. Tento inspirativní článek vám pomůže pochopit, proč je dnešní internet nefunkční a jak se jej Web3 Foundation v čele s Polkadotem snaží vylepšit. Cíl je to značně ambiciózní, ale pokud se jej podaří splnit, máme se všichni na co těšit! Takže pojďme na to!

Kredit: TheDigitalArtist/Pixabay

Gavin Wood: Proč je dnešní internet nefunkční a jak ho můžeme vylepšit?

Před více než šesti lety jsem poprvé použil termín „Web 3.0“. Tehdy mi bylo jasné: Ethereum — platforma, kterou jsem spoluzakládal — umožní lidem vzájemně komunikovat tak, aniž by si museli navzájem důvěřovat. Díky inovatní technologii pro předávání zpráv (jako například smart contracty) jsme doufali, že vytvoříme internet, který vám umožní dělat vše, co můžete i nyní— ovšem bez existence centrálních serverů a předávání osobních dat do rukou třetích stran.

V dnešní době, kdy klíčové součásti decentralizovaného webu stále chybí, škálovatelnost je velmi slabá a projekty nejsou navzájem kompatibilní, není vždy snadné vidět světlo na konci tunelu. Základní idea se však nezměnila: centralizace není dlouhodobě společensky udržitelná a samotná vláda je příliš neschopná, aby věci napravila.

Co přesně je dnes na webu špatně? Stručně řečeno, je to přerostlé dítě. Zestárlo, aniž by mentálně dozrálo. I když je propojení vzdálených koutů světa pomocí internetu neuvěřitelným úspěchem, web samotný se stal obětí vlastního úspěchu.

Kredit: Comfreak/Pixabay

Pojďme nahlédnout do minulosti, v 90. letech byl internet velmi odlišným místem, než jak ho známe teď. Google měl stále doménu .org, open-source software byl monopolistickými giganty popisován jako „rakovina“ (ano, koukáme na tebe Microsofte) a všem byly známé slovní spojení jako „dálnice informací “ nebo „ závislý na internetu“. Lidé (nebo spíše teenageři, jako tehdy já) si provozovali své vlastní webové stránky a e-mailové servery. Struktura internetu byla stále ještě v plenkách a měla se teprve začít formovat — stále to ještě bylo místo spíš pro nadšence a geeky.

V následujících 20 letech změnil „World Wide Web“ podstatu společnosti — to víme. Základní technická architektura internetu však neposkytla žádnou pojistku proti případnému odklonu od správné cesty. Společnost se musela webu přizpůsobit.

Technologie však často odráží svou minulost. Působí v souladu s předchozím paradigmatem, pouze rychleji a lépe nebo silněji než dříve. Když se globální ekonomika dostala do online režimu, replikovali jsme stejné sociální struktury, jaké jsme měli dříve. Web máme částečně také díky modernímu rozdělení mezi bohaté a chudé, mezi mocné a ty bezmocné a mezi osvícené a nedostatečně informované.

Dnešní internet je zkažený od základů. Vidíme bohatství, moc a vliv vložené do rukou chamtivců, megalomanů nebo obyčejných podvodníků. Trhy, instituce a důvěrný vztah byly převedeny na tuto novou platformu. Se stejnou dynamikou, ale s jiným uspořádáním moci.

Vezměte si, jak za věci platíme online. Na Webu 2.0 nejste oprávněni provádět platby jako takové. Ve skutečnosti musíte kontaktovat svou finanční instituci, aby je provedla vaším jménem. Nedůvěřuje se Vám ani v tom, že si sami uděláte něco tak obyčejného, ​​jako je zaplacení účtu za nájem nebo za vodu. Zachází se s vámi jako s dítětem závislým na svých rodičích. Pokud chcete kontaktovat svého přítele online, pravděpodobně budete muset apelovat na Facebook, aby mu vaši zprávu předal.

Technologie často odráží svou minulost… Jak se globální ekonomika dostala do online režimu, replikovali jsme stejné sociální struktury, jaké jsme měli dříve.

Goliášové, kteří tyto služby provozují — často zásadní pro náš život a práci — nemají žádný (zjevný) zlý úmysl, ale ani nejednají zásadově nebo altruisticky. Vydělávají peníze na naší věrnosti, krmí nás informacemi a klidně nás odříznou od svých služeb pokud je to pro ně výhodné.

Většina z nás se neobává toho, že mu do životu vstoupí vláda nebo nějaká vládní organizace, avšak existují dobře zdokumentované případy, kdy jejich zájmy nejsou v souladu s těmi našimi. Podívejte se na Wikileaks. V roce 2010 byla široce respektovaná skupina novinářů, která zveřejňovala informace ve veřejném zájmu, bez jakýchkoli právních důvodů odříznuta od financí hlavními finančními institucemi jako PayPal nebo Visa. Pokud jste chtěli věnovat zcela legální charitativní dar Wikileaks, nemohli jste.

Je pravdou, že pokud nezavedeme otevřené počítačové systémy, tak s tolika světovými daty směrovanými přes tak málo kabelů, jak je to nyní, bude rozrůstající se digitální společnost nadále ohrožena škodlivými „autoritami“ jak zevnitř, tak zvenčí (jako třeba v případ ruské manipulace amerických voleb). Ti, kteří si přejí chránit mírový, liberální poválečný světový řád, si musí uvědomit: Naše současná digitální architektura pomůže neduhy společnosti zvětšit, nikoli je omezit.

Web 3.0 je komplexní sada protokolů, která poskytuje základní stavební kameny pro tvůrce aplikací. Ty by měly nahradit tradiční webové technologie, jako jsou HTTP, AJAX a MySQL, navíc představují zcela nový způsob vytváření aplikací. Tyto technologie poskytují uživateli silné a ověřitelné záruky ohledně informací, které dostávají a které naopak o sobě sdílí. Díky zmocnění uživatelů jednat sami za sebe na trzích s omezenou bariérou můžeme zajistit, aby se cenzura a monopolizace nedostaly na tolik míst, jako nyní. Považujte Web 3.0 za spustitelnou Magna Carta — „základy svobody jednotlivce proti svévoli despotické autority“.

Pokud společnost nepřijme principy Web 3.0 pro svou digitální platformu, riskuje pokračující korupci a případné selhání, stejně jako se ve světě moderních demokracií ukázaly jako neudržitelné středověké feudální systémy a komunismus v sovětském stylu.

Přijetí Web 3.0 nebude ani rychlé, ani bezbolestné. Díky zakořeněným zájmům ovládajícím většinu našeho digitálního života, které jsou sladěny mezi zákonodárci, vládními a technologickými monopolisty (vzpomeňme třeba, jak snadno program Prism od NSA získal pomoc od Facebooku a Google), některé jurisdikce se mohou dokonce pokusit učinit součásti nového webu nezákonnými. Rusko se již pokusilo postavit používání bitcoinu mimo zákon a Spojené království vyjádřilo (směšnou) touhu omezit používání kryptografii.

Web 3.0 je komplexní sada protokolů, která poskytuje stavební kameny pro tvůrce aplikací. Tyto stavební kameny nejenom že nahrazují tradiční webové technologie … ale představují zcela nový způsob vytváření aplikací.

Aspekty tohoto nového systému, včetně bitcoinu nebo InterPlanetary File System (decentralizované sdílení souborů), teprve začíná objevovat své způsoby využití ve specializovaných oblastech, podobně jako Linux má své začátky v serverových aplikacích.

Jak technologie dozrává a tradiční firmy nevyhnutelně zpomalují své inovace a zacházejí se svými produkty jako s dojnými krávami (viz Microsoft), výhody Web 3.0 porostou. Potom bude nemožné postavit Web 3 mimo zákon, stejně jako je nemožné zakázat Uber, Airbnb, Grindr a Wikipedii.

Z pohledu uživatele bude Web 3.0 vypadat velmi podobně jako současný Web 2.0, alespoň tedy zpočátku. Uvidíme stejné technologie pro zobrazování obsahu: HTML, CSS atd. Na pozadí však budou technologie jako Polkadot — blockchainový inter-chain protokol od Parity Technologies — ten bude propojovat různá technologické aspekty do jediné ekonomiky a „hnutí“.

Budeme nadále používat webové prohlížeče, ale mohly by se nazývat „peněženky“ nebo „úložiště klíčů“. Internetové prohlížeče (a další komponenty, jako jsou třeba hardwarové peněženky), budou představovat online identitu osob a jejich aktiva, což nám umožní něco zaplatit nebo dokázat kdo jsme, aniž bychom se museli obracet na banku nebo nějakou konkrétní identifikační službu. Stále zde bude prostor pro důvěryhodné strany, pojištění, zálohovací služby atd. Jejich úkoly však budou jasně definovány a jejich aktivita bude ověřitelná. Jelikož jsou tito poskytovatelé služeb nuceni soutěžit na globálním, otevřeném a transparentním trhu, uživatelé webu budou osvobozeni od cenového vydírání a složitého hledání kvalitních provozovatelů pro své webové stránky nebo služby.

Web 3.0 vytvoří novou globální digitální ekonomiku, vytvoří nové obchodní modely a trhy, které jdou s nimi ruku v ruce, zničí monopoly platforem jako Google a Facebook a povede k obrovské úrovni inovací zdola směrem vzhůru. Laciné vládní útoky na naše soukromí a svobodu, jako je rozsáhlá kontrola údajů, cenzura a propaganda, budou se díky tomu stanou obtížnějšími.

Jistě, nemůžeme předvídat první případy úspěšného využití této nové platformy a kdy se mohou objevit. Stejně jako v případě vývoje internetu bylo možné měřit časovou osu spíše v desetiletích než v měsících. Ale jakmile se objeví Web 3.0, přinese frázi „Digitální Věk“ zcela nový význam.

Gavin Wood, zdroj: https://medium.com/@gavofyork/why-we-need-web-3-0-5da4f2bf95ab

Pokud se k vám tento článek dostal čirou náhodou, vězte že můžete být součástí FB komunity v naší skupině Polkadot CZ/SK nebo skupiny stejného jména na Telegramu!

--

--

Polkadotters | Kusama & Polkadot validators
Polkadotters | Kusama & Polkadot validators

Written by Polkadotters | Kusama & Polkadot validators

Czech bloggers & community builders. We are validators of Polkadot, Kusama, Darwinia, Crab, Bifrost, HydraDX, StaFi, Centrifuge under the name: POLKADOTTERS

Responses (1)