Liquid staking | Přelomová technologie v kryptu, která snoubí výhody stakingu a DeFi!

Kryptoměnovým světem rezonuje další velká věc. Po možnosti získat pasivní příjem v podobě stakingu u PoS blockchainů a velmi oblíbeném „farmaření“ u tzv. yield farmingu přichází další důležitý milník pro krypto a rozmnožování vašich oblíbených mincí. Liquid staking, jinak také nazývaný „tokenized staking“. Ještě tu tedy není úplně s námi, ale přijde ve velmi krátké době. Liquid staking v sobě snoubí výhody stakingu u mincí v PoS blockchainech, kde se odměna pohybuje mezi 1%-10% a služby, které umožňují aplikace decentralizovaných financí (DeFi), jako jsou půjčky nebo poskytování likvidity za odměnu. To vše s vyšší mírou bezpečnosti, než přináší fenomén doby nedávné v podobě yield farmingu.

Pojďme vysvětlit současné možnosti, které můžete udělat se svými kryptoměnami, abyste získali nějaké mince navíc, jakýsi pasivní příjem. Staking, získávání dividend z dApps umožňujících půjčky, a výnosy z yield farmingu. U každé z těchto možností se podíváme na její výhody a úskalí.

Liquid staking — trend v kryptu pro rok 2021

Staking u PoS

Mechanismus konsensu Proof of Stake přinesl spolu se svým vznikem také možnost získat nějaké extra mince navíc za delegování svých vlastních kryptoměn. Zatímco některé kryptoměny mohou odměnit své držitele nadstandardním úrokem, jako např. Kusama (14,35%), Polkadot (13,31%), Cosmos (8,83%), jiné nabízí jako odměnu za staking pouze “drobné”, jako třeba VeChain (0,83%) nebo NEO (1,06%).*

* Informace z webu https://www.stakingrewards.com/cryptoassets

V některých PoS blockchainech můžete získat odměnu při uzamčení/bondingu vašich tokenů. Pokud s danými tokeny chcete poté opět disponovat, např. někam si je přeposlat, musíte bohužel dané uzamčení zrušit. U Polkadotu je doba uvolnění DOT tokenů 28 dní, U Kusamy 7 dní, DPoS blockchain STEEM má tuto hodnotu nastavenou na 4 týdny, jeho hard fork HIVE zůstal u původní varianty 13 týdnů. Takže jak vidíte, doba uvolnění se může velmi lišit.

Některé PoS blockchainy vám mohou naúčtovat “pokutu” za předčasný výběr vašich tokenů, pokud je potřebujete dříve, než je hodnota období, po kterou jste Vaše tokeny uzamkli. A některé blockchainy předčasné výběry dokonce vůbec neumožňují.

Existují PoS blockchainy, které vám umožňují používat Vaše tokeny, i když je delegujete nějakému poolu nebo sami stakujete. U Cardana, Tezosu či Algorandu můžete svoje kryptoměny použít kdykoliv bez tzv. unbonding period, ale odměny samozřejmě získáte pouze za období, kdy jste Vaše tokeny stakovali v závislosti na pravidlech daného blockchainu.

Proof of Stake byl vynalezen, aby v mnoha ohledech vylepšil původní algoritmus Proof of Work, který pro svůj projekt Bitcoin použil Satoshi Nakamoto. Ale i samotný Proof of Stake si zaslouží vylepšení.

Dividendy z lending dApps

V současné době již existuje dostatečné množství decentralizovaných aplikací, díky kterým si můžete přijít na pěkné úroky v případě, že se rozhodnete decentralizovaným nebo částečně-decentralizovaným způsobem půjčit svoje kryptoměny někomu dalšímu. Lending programy umožňjí dApps jako BlockFi, Compound, Synthetix, AAVE, a další. Další příležitostí pro získání odměny je uzamčení vašich kryptoměn a tedy poskytování likvidity některé ze služeb, která ji potřebuje. Za zmiňované DeFi služby můžete získat odměnu mezi 5% až 12% v ročním úhrnu za Vaše poskytnuté kryptoměny. Likviditu můžete poskytnout jak na centralizovaných burzách jako Binance, tak i na těch decentralizovaných, jejímž nejznámějším příkladem je Uniswap.

Yield farming / krypto-farmaření

Yield farming vpadl do kryptoměnového prostoru jako blesk z čistého nebe. Odměny v desítkách až stovkách procent s sebou však přináší odpovídající míru rizika. Služby jako Yearn.Finance (YFI), DFI.Money (YFII), DiFyFinance (YFIII), SushiSwap, Pancake Swap, Beefy.finance, Burger Swap rostou jako houby po dešti. Chybí snad jen Guláš.Swap, Svíčková.Money nebo Trdelník.Finance.

Ale výnosy z krypto-farmaření se podobají jedné velké nafouknuté bublině, která vystoupala k výšinám zejména v létě 2020. Na podzim se farmářské šílenství trochu zpomalilo zejména pádem cen farmářských kryptoměn. Ne všichni “digitální farmáři” však stihli vybrat svoje zisky, někteří se proHODLovali s těmito tokeny do značných ztrát, někdy až v hodnotách -90%. Riziko bylo prostě příliš vysoké a úměrné míře chamtivosti.

Yield farming funguje na principu poskytování likvidity a půjčování tokenů skrze různé platformy, na čemž se vydělávají složené úroky a získávají tokeny těchto platforem. První platformou generující výnosy tohoto typu se na začátku letošního roku stala společnost Compound, která začala odměňovat tradery, kteří poskytli protokolu likviditu, svým nativním tokenem COMP.

Liquid staking

Zkusme se podívat na chování standardního investora a ukázat si Liquid staking na příkladu.

Řekněme, že investor má nějaké DOT tokeny, které může uzamknout a stakovat, z čehož mu plyne odměna 10% ročně. Při stakovaní DOT mincí zároveň zajišťuje bezpečnost sítě.

Ten stejný investor má ale možnost svoje DOT tokeny využít i jinak, třeba v rámci nějaké DeFi služby nebo poskytováním likvidity nějaké platformě. Odměna plynoucí z těchto služeb je 15%, avšak tím, že se tento investor svých tokenů na určitou dobu vzdá resp. je někomu propůjčí, nevyužívá tyto DOT tokeny k zabezpečení sítě Polkadot. Lze mu to mít za zlé? Asi těžko, je to zkrátka ekonomicky-motivované rozhodnutí daného investora, každý si se svými tokeny může dělat, co se mu zlíbí.

Existuje však nějaké jiné řešení? Takové, které je lepší pro všechny strany? Které ekonomicky motivuje investory a zároveň slouží k vyššímu zabezpečení sítě?

Ano, je! Je sice stále ve vývoji, ale již brzy bude plně funkční. Jmenuje se Liquid staking!

V budoucnu budete mít šanci stakovat své DOT a zároveň je proměnit na syntetické tokeny , jako jsou xDOT, vDOT nebo aDOT. A tyto syntetické tokeny lze dále použít k půjčování, poskytování likvidity nebo k jakémukoli jinému účelu v rámci DeFi aplikací!

BAM! A najednou máte 10% za staking a 15% z DeFi zároveň!

A navíc neohrožujete bezpečnost síťě Polkadot ani neriskujete jako u nějakých nových a neprověřených Yield farming programů.

Výhody Liquid stakingu

Liquid staking bude vítaným vylepšením, snažící se řešit klasické dilema investora, který srovnává tři hlavní “náklady ušlé příležitosti”, kterými jsou: escrow (úschova), unbonding period (čas na odblokování tokenů) a unbonding premium (cena dřívějšího odblokování tokenů).

V Liquid stakingu tokeny zůstávají stále v úschově PoS sítě, ale náklady ušlé příležitosti jsou sníženy na minimum.

Výhodou Liquid stakingu je, že vlastník digitálních aktiv je stále jejich právoplatným držitelem a zároveň může svůj majetek využívat a získávat odměny za staking.

Srovnání Liquid staking, staking, DeFi a Yield farming

Kde tedy bude možné využívat Liquid stakingu? To je otázka za milion dolarů, ale pár příkladů jsme pro Vás přece jenom našli. Některé z těchto projektů pochází z ekosystému Polkadot, kde se dle našeho názoru momentálně odehrává v kryptosvětě nejvíce novací.

Acala Network

Acala je jedním z nejčastěji zmiňovaných projektů v ekosystému Polkadot. Acala Network má dvě hlavní poslání v rámci Polkadot ekosystému.

Jednak Acala vydá svůj vlastní multi-kolaterální stablecoin s názvem aUSD, který bude v kurzu 1:1 vůči USD (tedy podobnost s MakerDAO a stablecoinem DAI). aUSD bude generováno díky kolaterálům z ekosystému Polkadot, z Bitcoinu, Etheru a ERC-20 tokenů.

Potom také vytvoří svůj Acala DeX, inspirovaný Uniswapem, který bude sloužit k obchodování tokenů s využitím aUSD.

Acala bude postavena na Substrate, takže bude kompatibilní se všemi projekty Polkadot Network. Acala vydá také svoji Canary network (jako je např. Kusama pro Polkadot) s názvem Karura, která poběží právě na Relay chainu Kusamy.

Liquid staking u Acala Network však bude fungovat pouze pro tokeny DOT či KSM, takže možnosti Acaly budou v tomto směru limitované.

Bifrost

Birost je DeFi projekt založený na platformě Substrate, který v budoucnu poběží jako parachain na Polkadotu. Hlavním cílem Bifrostu je odemknout tokeny, které nyní mají uživatelé uvázané ve stakingu a nemohou s nimi volně nakládat.

Bifrost je projekt, jehož cílem je není nic moc menšího než zpřístupnit liquid staking pro všechny PoS projekty v rámci Polkadot ekosystému (a to i pro Polkadot samotný). Uživatelé tedy nebudou stakovat své DOT přímo na Polkadot síti, ale skrze Bifrost síť. Bifrost Vám na oplátku za Vaše stakované DOT poskytne vDOT (obecně vTokeny), kterými poté můžete v systému dále disponovat.

Bifrost poskytne například likviditu pro chystané parachain aukce nebo pro trh volby validátorů, který nás čeká.

Bifrost poskytne uživatelům taktéž vlastní decentralizovanou burzu založenou na Balanceru pro obchodování vTokenů s názvem vTokenSwap. vTokeny jsou derivovaná aktiva — jejich hodnota je odvozena od svého podkladového aktiva (např. DOT či KSM).

První verze burzy bude podporovat obchodování samotných vTokenů, v dalších fázích Bifrost přinese propojení s dalšími centralizovanými i decentralizovanými trhy a také komunikaci s ostatními PoS chainy jako Ethereum.

O Bifrostu jsme napsali samostatný článek, takže pokud máte v plánu si jej nastudovat do detailu, s chutí do toho!

StaFi

StaFi (Staking Finance) je DeFi protokol se svými vlastními tokeny: rToken a FIS. rToken bude sloužit jako zajištění proti volatilitě trhu a FIS bude využíván na platbu poplatků.

StaFi bude používat Frontier, což je agregační řešení DeFi, které pomůže zajistit likviditu wrapovaným tokenům jako wALGO, wEOS nebo wADA, které by jinak mohly mít samy o sobě s likviditou problémy.

Ramp DeFi

Zaměření Ramp DeFi bude spíše na svět stablecoinů (ERC20 tokeny rUSD a eUSD) nebo jejich syntetických ekvivalentů.

Mantra DAO

Při Liquid stakingu na aplikaci Mantra DAO obdržíte kromě odměny za staking také OM tokeny, se kterými se můžete podílet na správě hlasování o různých věcech, jako třeba o další úrovni inflace, přidělení grantů nebo budoucích úrokových sazeb.

Za držení OM tokenů vám v čase roste reputace prostřednictvím protokolu KARMA, což pomůže s dalšími odměnami v protokolu Mantra DAO — můžete se například dostat k lepším úrokovým sazbám nebo dostat lepší podmínky za vklad vašich mincí.

Mantra DAO plánuje propojit pomocí bridge svoji platformu s třetími stranami pro poskytování půjček jako třeba Compound.

Závěr

Budoucnost DeFi vypadá díky Liquid stakingu nadějně. Pro investory, poskytovatele likvidity a nakonec pro síť a její zabezpečení.

Projekty jako Polkadot a Kusama budou těžit ze zvýšené bezpečnosti a uživatelé si mohou bezpečně užít výhod stakingu a současně si ponechat dané mince pro využití v rámci DeFi.

Projekty, které na tento “upgrade” nebudou reagovat, zůstanou pozadu. Náklady ušlé příležitosti pro ty, které Liquid staking nebudou využívat, budou zkrátka příliš vysoké. Většina ekonomicky uvažujících investorů raději využije možnost, jak zvýšit svůj pasivní příjem ze svých tokenů a zároveň umožnit lepší úroveň zabezpečení sítě.

Liquid staking je jedním z dalších zásadních vylepšení v rámci Proof of Stake protokolu, který v roce 2021 zamíchá kartami, které doposud vypadaly jako jasně rozdané!

Pokud se k vám tento článek dostal čirou náhodou, vězte, že můžete být součástí FB komunity v naší skupině Polkadot CZ/SK nebo skupiny stejného jména na Telegramu!

--

--

Polkadotters | Kusama & Polkadot validators
Polkadotters | Kusama & Polkadot validators

Written by Polkadotters | Kusama & Polkadot validators

Czech bloggers & community builders. We are validators of Polkadot, Kusama, Darwinia, Crab, Bifrost, HydraDX, StaFi, Centrifuge under the name: POLKADOTTERS

No responses yet