KILT: anonymní a decentralizovaný protokol pro správu osobních dat
KILT je anonymní a decentralizovaný protokol pro správu citlivých dat (jako je například Vaše online identita), kterými se potom můžeme prokazovat dalším entitám. Protokol bude postaven na platformě Substrate a proto KILT umožní všem parachainům a jejich uživatelům na Polkadotu bezpečně spravovat svá osobní data a přístupové údaje, které poté budou moci bezpečně a anonymně poskytovat třetím stranám.
Kilt Protocol je jedním z projektů (a momentálně jediný, který se chce stát parachainem), které usilují o zabezpečení osobních údajů před jejich zneužitím. Umožňuje koncovým uživatelům o sobě prohlásit libovolné tvrzení, nechat si je ověřit důvěryhodnými entitami a poté s nimi v rámci Polkadotu disponovat a poskytovat libovolným třetím stranám. Jelikož důvěryhodné subjekty mohou vydávat tyto ověření za poplatek, cílem KILTu je podporovat nové obchodní modely založené na budování důvěry. Představte si třeba notáře, který v současném světě plní roli ověřovatele různých listin a písemností — stejnou roli bude plnit KILT protokol, avšak v decentralizované a nezávislé podobě.
Web 2.0 vs. Web 3.0
V aktuálním prostředí Web 2.0 je digitální identita a související data (například hesla či profily na sociálních sítích) spravována několika velkými hráči jako je Facebook či Google. Tito giganti sbírají, uchovávají a prodávají veškerá data, která k nim od uživatelů proudí. Realita dnešního internetu je tudíž taková, že lidé svěřují svou totožnost do rukou internetovým korporacím, které s ní můžou libovolně nakládat a uživatel nad svými daty naprosto pozbývá kontroly.
Proto přišel Gavin Wood (tvůrce Polkadotu a jeden ze zakladatelů Etherea) s iniciativou Web 3.0 — je to snaha znovu vytvořit internet tak, aby uživatelé získali zpět kontrolu nad svými daty, dostali zpět anonymitu a bezpečnost a vymanili se z okovů několika velkých společností, které dnes ovládají prakticky celý internet.
Logickou součástí takovéto snahy je přinést řešení, které umožní uživatelům spravovat jejich identitu, hesla a další citlivá data. Proto přichází do hry KILT protokol, který pokud se stane parachainem, tak takové řešení přinese pro celý Polkadot a jeho ekosystém — řešení, které je obzvlástě nutné pro propojení starého, centralizovaného světa (kde anonymita je pouhou iluzí), a nového, který přinesl příslib decentralizovaných technologií.
Ovšem tato myšlenka sahá dál než za pouhý blockchain nebo DeFi. Co třeba různá pověření a certifikáty, na které narážíme v dnešním světě na každém kroku? Takové, které jsou vydané některými třetími stranami jako třeba SPZ automobilů, osvědčení o vysokoškolském vzdělání, certifikáty o absolvovaném kurzu nebo registrované ochranné známky? Ty jsou nyní vydávány třetími stranami, řekněme důvěryhodnými certifikačními orgány, úřady či specializovanými firmami. V dnešní době jsou využívána centralizovaná řešení, které často nenabízí žádnou anonomitu, mají přístup k uživatelským datům a jejich bezpečnost bývá mizerná. Pro příklad můžeme vzít třeba nedávný únik dat o všech testovaných slovenských občanech na Covid-19 z jejich národní zdravotní databáze.
V řešení pro Web 3.0 vytvořeném KILT protokolem existují 3 digitální role a tedy Žadatel (Claimer), Důvěryhodný prostředník (Verifier) a Ověřovatel (Attester). Důvěryhodnost těchto rolí vychází z kryptografie a proto je jejich spolehlivost matematicky ověřitelné.
KILT protokol standardizuje datovou strukturu (cType — Credential Type) potřebnou pro digitální pověření a umožňuje důvěrnou komunikaci mezi všemi třemi stranami: Žadateli, Důvěryhodnými prostředníky a Ověřovateli. Žadatele lze snadno, avšak důvěrně identifikovat Ověřovatelem pomocí kryptografických metod.
Pověření / credentials
Co mohou být tato pověření? Uvedeme příklad. Bohouš chce ukázat Cyrilovi, že je držitelem certifikátu BOZP, ale Cyril nemusí věřit, že Bohouš certifikát skutečně má. Bohouš tedy požaduje digitální podpis od prostředníka, kterému Bohouš i Cyril důvěřují. Tento prostředník je v našem příkladu Alice, která žádost podepíše, a potom ji Bohouš může ukázat Cyrilovi.
Bohouš se ovšem nemusí prokazovat přímo daným certifikátem, nehrozí tedy únik jeho soukromých dat, které by mohly být na certifikátu uvedeny. Cyril dokonce nemůže ani Bohouše nějak jednoduše vystopovat nebo sledovat, protože jediné informace, které se dozví, jsou ty, které potřebuje. Tedy to, že Bohouš takovým certifikátem disponuje. Bohoušovy osobní údaje tedy zůstávají anonymní a Cyrilovi skryté.
KILT coin
KILT bude mít vlastní tokeny, které budou používány jako poplatky za služby poskytnuté protokolem. Tyto služby budou typicky ověřování žadatelů či platba prostředníkům za zprostředkování anonymní komunikace mezi ověřovateli a žadateli.
Celková zásoba mincí bude 1 miliarda tokenů.
40% KILT tokenů bude a distribuováno ve formě private sale ještě před spuštěním sítě.
60% KILT tokenů bude v průběhu času vyhrazeno jako odměna pro validátory.
Tým stojící za protokolem KILT
Současným vývojářem protokolu KILT je blockchainová společnost z Německa BOTLabs, kterou spoluvlastní Ingo Rübe, německý vydavatel Hubert Burda Media a švýcarský vydavatel Ringier.
Projekt protokolu KILT již získal dva granty od nadace Web3 Foundation, první byl zaměřen na vývoj Substrate Anonymous Credentials a druhý napomohl vytvoření projektu Polimec, což je mechanismus získávání finančních prostředků pro projekty v rámci ekosystému Polkadot.
Polimec (Polkadot Liquidity Mechanism)
Pojďme si o projektu Polimec říct ještě něco víc. Jedná se o připravovaný projekt, který přinese likviditu projektům vstupujících do ekosystému Polkadot. Většina projektů potřebuje investovat značné množství prostředků do vývoje ještě před svým spuštěním a proto hledají způsoby jak tyto peníze od investorů vybrat.
Nejvíce používané řešení je vydat ERC-20 token na Ethereu, který je snadno převoditelný a poté i obchodovatelný na různých burzách. Tento model má ovšem dvě zásadní nevýhody — jednak je to cena za gas při transakci, která začíná být u Etherea docela vysoká, druhak možné bezpečnostní slabiny smart kontraktu, na kterém daný token běží.
Proto přichází do hry Polimec, který bude fungovat jako Parathread v rámci Polkadotu (pro připomenutí se můžete podívat do našeho článku Co je to Polkadot?) a jež bude mít za úkol pouhé 3 věci
- vydávat nové tokeny
- přesouvat tokeny (vykonávat transakce)
- zmigrovat tokeny vytvořené Polimecem na mainnet (až bude připraven a spouštěn)
A to vše bez drahých plateb za gas a spouštění vlastních smart kontraktů. Tato iniciativa bude důležitou součástí Polkadotu, protože umožní projektům vybírat investice levnou a bezpečnou formou.
Závěr
KILT je platforma pro vytváření a manipulaci s digitálními, ověřitelnými a odvolatelnými citlivými daty. KILT využívá výhod technologie blockchain k nalezení neutrální autority pro ukládání a odvolávání údajů sloužící jednotlivcům a institucím. Vše v šifrované, a tedy soukromé a bezpečné podobě.
Kilt chrání soukromí uživatelů záměrně, takže svrchovanost dat má vždy pod kontrolou jejich vlastník. Tuto důvěru lze ovšem také zpeněžit a KILT tudíž vytváří nespočet nových obchodních příležitostí.
KILT je chybějícím technologickým spojením mezi rostoucí potřebou soběstačných (a zároveň ověřitelných dat) dat a interoperabilitou, která je nezbytnou součástí decentralizovaného internetu, kde uživatelé získají zpět vládu nad svými daty. Vítejte ve světě Web 3.0!
Zdroj: https://www.kilt.io/
Pokud se k vám tento článek dostal čirou náhodou, vězte že můžete být součástí FB komunity v naší skupině Polkadot CZ/SK nebo skupiny stejného jména na Telegramu!