HydraDX — protokol likvidity

S potěšením vám představujeme projekt HydraDX, revoluční cross-chain protokol likvidity, který se může stát další velkou věcí poté, co Uniswap doslova rozpoutal bouři v relativně klidných kryptoměnových vodách v loňském roce. Nejprve se podíváme na to, jak fungují současné decentralizované burzy, jaké jsou jejich nevýhody, a poté si vysvětlíme, v čem je projekt HydraDX tak výjimečný.

Decentralizované burzy a jejich historie

Jedním z prvních DEXů, které kdy začaly fungovat, byl IDEX. IDEX byl založen na stejném principu jako centralizované burzy, kterému se říká order book matching (česky něco jako párování knihy objednávek). Prodejci i kupující vytvářejí objednávky (bid / ask) a burzovní kniha poté porovnává objednávky navzájem. To znamená, že můžete obchodovat s jakýmkoli aktivem, dokud existuje nabídka a poptávka.

V centralizovaném světě to funguje skvěle, ale ukázalo se, že to není tak užitečné pro plně decentralizovanou platformu. Systémy založené na knize objednávek bývají pomalé, protože ta musí být vedena na blockchainu a aktualizována s každou novou poptávkou (bid) nebo nabídkou (ask). Také se skvěle hodí pro velké burzy s obrovskou likviditou, ale mnoho (ne-li většina) obchodních párů na menších burzách je spíše nelikvidních.

Aby se vyřešily všechny tyto problémy a umožnilo se lidem volně obchodovat decentralizovaným způsobem, zrodila se metoda automatizovaného tvůrce trhu.

Typický order book na burze pro pár BTC/USDT

Automatizovaný tvůrce trhu

AMM (z anglického Automated Market Maker) si můžete představit jako obchodního robota, který Vám na požádání vždy poví cenu pro daný obchodní pár. Neexistuje koncept knihy objednávek a vždy obchodujete proti fondu likvidity (tedy samotnou burzu / protokol) s cenou určenou algoritmem, nikoli proti dotazům (ask) nebo nabídkám (bid) od skutečných lidí.

Liquidity pool

Likvidita je nejdůležitější věcí, pokud jde o obchodování, a obvykle přichází ve formě poolu (fondu), který se skládá z tokenového páru (například ETH/DAI nebo ETH/UNI).

Proto různé DEXy založené na AMM využívají takzvané poskytovatele likvidity (liquidity providers) — subjekty, které vkládají své tokeny do fondu, a jako odměnu dostávají poplatky z tradingu. Být poskytovatelem likvidity může být velmi ziskové, ale má zo také své nevýhody.

Nyní můžete vidět, jak burzy založené na AMM dosahují (v ideálním případě) vysoké likvidity i s některými obskurními obchodními páry. Lidé jen poskytnou svá aktiva burze, resp. vloží je do poolu a začnou vydělávat poplatky, zatímco ostatní mohou proti tomuto poolu obchodovat.

Nevýhody současných protokolů

Zatímco Uniswap je aktuálně jednou z nejpopulárnějších burz (v poslední době dokonce překonal Coinbase v denních obchodovaných objemech), má samozřejmě i některé nevýhody, pojďme si tedy ukázat ty nejdůležitější.

Slippage

Velké objednávky mohou silně ovlivnit cenu kupovaného aktiva. Představte si, že chcete koupit 100 ETH za 100,000 DAI — zatímco se objednávka provádí, cena ETH se zvyšuje a zvyšuje a na konci můžete za svých 100,000 DAI obdržet pouze 80 ETH (nebo méně). Takto funguje AMM algoritmus a může snadno způsobit sklouznutí (angl. slippage) i při malých objednávkách, pokud je likvidita nízká.

Impermanent loss

Podívejme se na příklad, jak tímto problémem trpí poskytovatelé likvidity. Pokud vloží své tokeny do poolu (řekněme v poměru 1:100 ETH / DAI) a cena ETH na vnějších trzích se náhle změní na 110 DAI, dojde následně k arbitráži (způsob, kterým se srovává cena aktiva mezi růžnými trhy), která zapříčiní nákup levného ETH z daného DEX poolu (kde je cena stále 100 DAI).

To by pro poskytovatele likvidity očividně vedlo ke ztrátě a vydělali by si více tím, pokud by svůj ETH pouze drželi v peněžence, místo aby ho vložili do poolu.

Front-running

Abychom pochopili tento scénář, musíme si krátce připomenout, jak jsou transakce vysílány do sítě. Každá transakce je těžařem sebrána, vložena do transakčního poolu a po uplynutí času bloku (respektive když je vytvořen blok) je vysílána do sítě.

Front-running znamená, že pokud těžař uvidí velkou objednávku na Uniswapu, může ve skutečnosti vytvořit vlastní nákupní objednávku a umístit ji před tu Vaši do poolu, protože ví, že Vaše objednávka zvýší cenu daného tokenu a on poté bude opět moci token prodat a takto jednoduše vydělat.

Řešení HydraDX

HydraDX se snaží vyřešit všechny výše uvedené problémy skutečně inovativním přístupem. Místo toho, aby bylo zastoupeno více duálních poolů jako v případě Uniswapu, nebo více tokenů v jednom poolu (až 8) jako to má Balancer, HydraDX vytvoří jeden pool pro všechna aktiva zvaný Omnipool.

Omnipool

HydraDX omnipool má dvě základní vlastnosti — protokol a poskytovatel likvidity. Hlavní myšlenkou je mít základní aktivum (HDX), které je vytvářeno a drženo protokolem. Toto aktivum bude představovat 50% počáteční hodnoty fondu likvidity. Dalších 50% počáteční hodnoty poskytují poskytovatelé likvidity v různých aktivech. Poměr 1:1 je udržován algoritmicky; s přidáváním nebo odebíráním aktiv se nativní tokeny odpovídajícím způsobem nadále vytváří nebo naopak pálí.

HDX tokeny zůstávají v poolu do té doby, dokud nejsou zakoupeny obchodníky. HDX lze vyměnit za jiné tokeny uvnitř poolu a lze s nimi volně obchodovat mimo protokol.

V omnipool mohou být různá aktiva oceňována navzájem, protože jsou oceňována vůči obchodovatelnému základnímu aktivu (HDX). To umožňuje HDX působit jako cenový oracle, což výrazně snižuje rozptyl likvidity.

Jak můžete vidět, už tento přístup sám o sobě řeší slippage, protože zde máme jeden velký pool, a tak ani velké objedávky nemusí znamenat, že se začne výrazně posouvat cena.

Další zajímavé vlastnosti HydraDX

Kromě jedinečného řešení omnipool přidává HydraDX spoustu dalších funkcí, které přinášejí významná vylepšení oproti stávajícím protokolům — proto zde několik zmíníme.

Order book

Hydra bude mít order book připojenou k AMM poolu prostřednictvím oracle — jak pro markert orders, tak pro limit orders, stejně jako procházení celého order booku pro lepší obchodní rozhodnutí. V budoucnu jej lze škálovat také prostřednictvím off-chain workers.

Transakční poplatky

Transakční poplatky bude možné platit v jakékoli měně, nejen v HDX.

Dollar Cost Averaging

DCA je technika, která se obzvláště doporučuje začínajícím investorům — nezkoušejte chytat dno, ale pravidelně dokupujte svůj oblíbený token nezávislě na tom jaká je jeho aktuální cena. HydraDX tento proces zautomatizuje, takže bude stačit držet stable coin a Hydra se o DCA postará za Vás!

Další vývoj

V současné době jsou testovány různé funkce, které je třeba zvážit pro budoucí vývoj platformy

  • zkRollups pro lepší škálování transakcí
  • Testování různých distribučních modelů tokenů na Kusamě
  • Odolnost proti front-runningu
  • Další finanční nástroje — deriv

Bootstrapping liquidity

Jak jste pravděpodobně pochopili v průběhu článku, likvidita je klíčovou věcí při obchodování kryptoměn. Ale likvidita se bohužel magicky nevytvoří sama, musí ji pečlivě zavádět tým i komunita, a odtud pochází myšlenka optimálního rozdělení.

Liquidity bootstrapping pool

Tým HydraDX vybral LBP model pocházející z Balanceru namísto toho, který používá Uniswap. LBP má několik výhod:

  • není třeba udržovat poměr 50:50 tokenů v poolu jako u Uniswapu
  • další programovatelnost
  • využití nepřetržitého prodejního tlaku k zabránění front-runningu a pump&dump taktik

Účelem je najít férové cenu za HDX token a také distribuovat 5% z celkové nabídky tohoto tokenu komunitě. Není to míněno jako public sale, ale spíše jako hledání ceny tokenu spolu s vytvořením počáteční likvidity pro burzu.

Zároveň už proběhlo několik LBP a tak je užitečné se podívat jak probíhalo například pro token Perpetual.

Tokenomika

  • 15% LBP na Balanceru
  • 5% odměn Stakenet & Incentivized Testnet
  • 15% zakládající tým a investoři (uzamčení, staking, 18 měsíců vesting period)
  • 65% poskytování likvidity a odměny za staking

Závěr

Věříme, že decentralizované burzy a likvidity pooly jsou jedním ze základních kamenů kryptoměnových ekosystémů . Zatím všechny burzy založené na AMM měly své nedostatky, ale HydraDX je nastavena na to, aby tuto situaci změnila jednou provždy. Myšlenka je skvělá, tým je velice schopný, cesta je jasně stanovena a my Polkadotters jsme přesvědčeni, že se tento projekt stane jedním z nejvíce revolučních v rámci decentralizovaného finančního prostoru.

Pokud se k vám tento článek dostal čirou náhodou, vězte, že můžete být součástí FB komunity v naší skupině Polkadot CZ/SK nebo skupiny stejného jména na Telegramu a nově i na ryze česky mluvícím Twitterovém účtu! Nyní také validujeme v Kusama síťi pod jménem Polkadotters, pokud se Vám tedy líbí naše članky, tak oceníme každou nominaci. Nebo popřípadě dar v podobě DOT tokenů na naši donate adresu, jestliže se cítíte obzvláště štědří 🙂

16etYNuwvwbZYxy4FifqMq4KwZCMVSmTJ4XtE3WE3Cn1fQRQ

--

--

Polkadotters | Kusama & Polkadot validators
Polkadotters | Kusama & Polkadot validators

Written by Polkadotters | Kusama & Polkadot validators

Czech bloggers & community builders. We are validators of Polkadot, Kusama, Darwinia, Crab, Bifrost, HydraDX, StaFi, Centrifuge under the name: POLKADOTTERS

No responses yet