Centrifuge Protocol: zpřístupnění NFT na DeFi trhu
Centrifuge je otevřený blockchainový PoS protokol postavený na Substrate, který se zaměřuje na reálná aktiva a převádí je na NFT (non-fungible tokens = nezastupitelné tokeny).
Jak funguje Centrifuge?
Centrifuge řeší problém, který nastává pro firmy, které mají problém s likviditou (zjednodušeně schopnost přeměnit firemní aktiva na reálné peníze). Je spousta společností, které například vystavují faktury s prodlouženou splatností (několik měsíců), ale zároveň potřebují disponovat hotovostí pro platbu svých vlastních závazků a proto potřebují načerpat likviditu z jiných zdrojů. Tento problém řeší v reálném světe velké množství projektů , avšak žádnému se zatím nepovedlo propojit reálná aktiva (což můžou být například faktury, hypotéky nebo půjčky) a kryptoměnový svět DeFi — a proto přichází do hry Centrifuge.
Tento projekt poskytuje bránu pro přístup k likviditě decentralizovaných financí pomocí sady nástrojů s otevřeným zdrojovým kódem: Tinlake, Centrifuge Chain a P2P Protocol. Jak jistě víte, DeFi se zaměřuje na zefektivnění finančního sektoru v decentralizované podobě.
Centrifuge tedy umožňuje firmám směnit svá aktiva za NFT (nezastupitelné tokeny), které potom mohou být obchodovány na trhu decentralizovaných financí. Tímto se účastníkům otevírá celá paleta způsobů jak se svými tokeny naložit — proměnit je na stable coin (a získat likviditu), investovat v rámci DeFi, půjčit je za vyšší úrok přes MakerDAO, provozovat yield farming a řada dalších. Tím se nejen zvýší likvidita těchto účastníků finančního trhu, ale zároveň jim dává přístup ke všemu, co dnes DeFi nabízí. Jinými slovy, jejich aktiva jsou tokenizována. Centrifuge toho dosahuje tím, že vytváří NFT tokeny v hodnotě daných aktiv, které poté budou moci být používány v celém Polkadot ekosystému.
Technologie
Centrifuge protokol v současné době implementuje hybridní strukturu; kombinace peer to peer (P2P) síťě pro soukromou výměnu dokumentů a dat přímo mezi uživateli s inteligentními smlouvami (smart contracts).
Ale to je pouze dočasné řešení, nyní buduje svůj vlastní blockchain “Centrifuge Chain” na bázi Substrate, který poté poběží jako parachain na Polkadotu. Centrifuge Chain také bude moci sdílet svá data o off-chain aktivech s nově se tvořícím bridge k Ethereum, čímž získá přístup k už existujícím DeFi projektům.
Prostřednictvím Polkadot ekosystému poskytne Centrifuge uživatelům digitální identitu, neměnné a kontrolovatelné vlastnictví dat, schopnost vytvářet a přenášet standardní obchodní dokumenty a spojení s DeFi světem.
Tyto funkce společně umožní nový typ finančního obchodního dokumentu: kombinace standardů pro nezastupitelné tokeny (NFT) se soukromými off-chain obchodními daty za účelem vytvoření jedinečných obchodovatelných aktiv, která nazýváme Business NFT.
Jak Centrifuge řeší problém tradičního finančního sektoru?
V tradičním finančním sektoru, kde existují zprostředkovatelé (banky, investiční fondy), dlužníci používají svá aktiva jako jistinu. Od počátku je však pro podnikatele i jednotlivce obtížné si půjčit v krypto sektoru, protože používání takovéto jistiny je složité. A právě proto tu je Centrifuge, který má situaci vyřešit. Díky svému systému umožňuje podnikům a jednotlivcům poskytnout svá aktiva k vypůjčení finančních prostředků v rámci kryptoměnového sektoru. Oproti klasickým “půjčkovým” službám jako MakerDAO se však nejedná o jistinu v zaměnitelné kryptoměně (Ethereum, Bitcoin, Litecon), ale o reálné produkty/věci ze skutečného světa, pouze tokenizované do podoby nepřevoditelných NFT tokenů.
DeFi, jak jej známe nyní, tu existuje již několik let. Funguje paralelně k tradičnímu finančnímu systému, kde jako jistina vystupují kryptoměny jako Ethereum (viz MakerDAO). Zdroje z DeFi však jsou většinou využívány pouze pro spekulativní účely nákupu dalších kryptoměn. Zároveň DeFi zde doposud bylo pouze pro účastníky kryptoscény, protože jako jistinu šlo použít pouze kryptoměny, ale žádná aktiva z fyzického světa.
Centrifuge umožňuje držitelům pohledávek využívat svá aktiva jako jistinu, za kterou může přistoupit k obrovským finančním zdrojům, kterými decentralizovaný svět financí disponuje. Na druhé straně jsou investoři ochotni nabídnout firmám své finanční prostředky na oplátku za úrok z jejich (později) proplacených pohledávek.
Centrifuge proto vytváří most mezi držiteli fyzických aktiv a půjčovateli kryptoměn, čímž otevírá potenciál k prosazení decentralizované ekonomiky a životaschopnosti podniků. To vše probíhá bez zapojení bank a dalších tradičních finančních institucí, které hrají roli zprostředkovatelů.
Tokeny v Centrifuge protocolu
Centrifuge chain bude používat svůj vlastní token Radial (RAD). Ten bude sloužit jako odměna pro Validátory (za vytváření a validování bloků) a Nominátory za staking. Tokeny budou také sloužit jako governance mechanismus pro správu sítě — pro účast v referendech, hlasování o upgrade sítě a podobně.
Kromě RAD tokenu využívá Centrifuge k běhu svého systému dva typy investičních tokenů — Tin a Drop.
Tin je vysoce výnosné digitální investiční aktivum, ale samozřejmě s vyšším rizikem. Na druhou stranu, zisk u Dropu je nizší, ale není tolik riskantní. Právě tvorba a následný prodej těchto tokenů vytváří likviditu v ekosystému Centrifuge.
Představte si, že za svoji investici můžete získat stabilní výnos. Anebo zariskujete, a občas bude váš výnos nižší než v případě stabilního, ale jindy zase několikanásobně vyšší. Pro kterou investici se rozhodnete? Odpověď se asi bude lišit u každého z vás.
Pro ukázku se podívejte, kolik byly v minulosti příjmy z těchto dvou investičních tokenů. Drop měl stabilní výnos 10%, u Tin se pohyboval kolem 32%.
Liquidity pools
Z pohledu investora je poté možné propůjčit své tokeny do některého z liquidity pools (zdroje likvidity). Každý pool připadá na jednoho Originatora (firma, která poptává finanční zdroje), který dává k dispozici svá aktiva výměnou za DAI (a časem i jiný stable coin) uložené ve liquidity poolu. Investor si může zvolit, který originator mu nejlépe sedí (ať už z pohledu výnosu, rizika či druhu podnikání) a do daného poolu investovat. Zde bych zdůraznil, že už několik společností uzavřelo s Centrifuge smlouvy a své finance opravdu čerpají pomocí DAI z těchto poolů — takže žádné sliby, ale reálně fungující projekt!
Výhodu získávají jak investoři, tak žadatelů o likviditu, kteří mohou ihned obdržet požadované zdroje na decentralizované úrovni. Tím, že do hry nevstupuje žádný prostředník, se k těmto fondům přistupuje okamžitě a za relativně nízký úrok. Podmínky splácení jsou obvykle flexibilní a pro dlužníky pohodlné.
Investoři mají zase k dispozici dva typy investičních příležitostí. Tu s vysokým výnosem a vysokým rizikem (Tin) a nízkým výnosem i rizikem (Drop). Investoři svoje aktiva mohou také přímo sledovat a investovat do různých tříd aktiv.
Závěr
Centrifuge vytvořil most mezi světem DeFi a reálným fyzickým světem. Díky využití skutečných aktiv jako jsou obchodní faktury, licenční poplatky nebo nemovitosti jsou kryptoměny konečně využívány k řešení každodenních problémů firem a jednotlivců v reálném světě. V projektech jako je Centrifuge proto vidíme obrovský potenciál, který pomůže DeFi naplnit jeho poslání proměnit světovou ekonomiku v decentralizovanější a otevřenější trh!
Pokud se k vám tento článek dostal čirou náhodou, vězte, že můžete být součástí FB komunity v naší skupině Polkadot CZ/SK nebo skupiny stejného jména na Telegramu!