Bifrost — staking a poskytování likvidity v Polkadot

--

Bifrost je DeFi projekt založený na platformě Substrate, který v budoucnu poběží jako Parachain na Polkadotu. Hlavním cílem Bifrostu je odemknout tokeny, které nyní mají uživatelé zamknuté ve stakingu a nemohou s nimi volně disponovat. Toto řešení bude fungovat pro všechny PoS projekty na Polkadotu a dokonce i pro další coiny jako je ETH 2.0 či EOS. Pojďme se tedy podívat blíže co nám Bifrost nabízí.

K čemu staking a poskytování likvidity?

Prvně si trochu zopakujme, proč staking vlastně máme a jak souvisí s likviditou. PoS projekty dávají uživatelům možnost zvyšovat bezpečnost síťě pomocí stakingu jejich tokenů a na oplátku dostávat odměnu. Staking se stal díky tomu velmi populárním (v případě Polkadotu je stakovaných až 60% mincí v oběhu), protože umožňuje lidem držet jejich mince a zároveň je úročit. Populární kryptoměny jako je Tezos, Polkadot či Cardano mají ve zvyku nabízet roční výnos i kolem 15% — což je opravdu hodně ve srovnání s tradičním finančním systémem.

Ale jak už to tak bývá, staking není jediný způsob jak zhodnotit své kryptoměny. V dnešním světě DeFi můžete půjčovat peníze přes dApps, provozovat yield farming, sázet na světové události (Augur) nebo poskytovat likviditu burzám. Tyto služby ovšem často nabízí lepší výnos než staking (a jejich kvalita se bude jen zlepšovat) a proto může v budoucnu vyvstat problém, že lidé budou své peníze raději dávat do DeFi než je stakovat a úroveň bezpečnosti PoS sítí bude klesat (protože ta samozřejmě závisí na počtu stakovaných mincí z celkového oběhu).

Dalším problémem stakingu je nízká likvidita — spousta projektů obsahuje takzvanou unbonding period (neboli doba, po které je možné staking zrušit a získat zpět své tokeny). Například u Polkadotu tato doba činí 28 dní. Představte si tedy, že v jeden den cena Polkadotu vylétne o 20% a Vy byste rádi prodali. Můžete tedy zrušit staking (unbond tokens), ale budete muset počkat 28 dní než Vám budou tokeny opět volně k dispozici.

Proto Vám představujeme liquid staking, nový trend, který přinese symbiózu mezi světem DeFi a stakingem — a tak dokáže řešit oba problémy, které jsme Vám právě popsali.

Co je to liquid staking?

Liquid staking je idea, která umožňuje stakovat Vaše tokeny a zároveň je ponechat ve Vaších rukách. V praxi to tedy znamená, že s Vašimi tokeny budete moci disponovat, tj. obchodovat je nebo se podílet na DeFi a to i když je máte zamknuté pro účely stakingu! Zároveň, pokud se rozhodnete staking ukončit, tak dostanete zpět své tokeny okamžitě, takže už žádné čekání na uplynutí unbonding period.

Jak můžete vidět, podobný přístup otevírá neuvěřitelné možnosti jak pro projekty postavené na PoS, tak i pro jejich uživatele. Týmy, které za PoS projekty stojí, se už nemusí bát, že jejich síť nebude dostatečně zabezpečena z důvodu malého počtu stakovaných tokenů. A uživatelé zároveň neponesou náklady obětované (ušlé) příležitosti, kdy se svými tokeny mohli disponovat a realizovat profit, ale bohužel toho nebyli schopni, protože jejich tokeny byly zamknuté v PoS protokolu.

Bifrost — likvidita pro celý Polkadot ekosystém

Bifrost je projekt, jehož cílem je není nic moc menšího než zpřístupnit liquid staking pro všechny PoS projekty v rámci Polkadot ekosystému (a to i pro Polkadot samotný). Uživatelé tedy nebudou stakovat své DOT přímo na Polkadot síti, ale skrze Bifrost síť. Bifrost Vám na oplátku za Vaše stakované DOT poskytne vDOT (obecně vTokeny), kterými poté můžete v systému dále disponovat.

Zde je výčet všech hlavních schopností Bifrostu

  • Liquidity staking
  • Poskytnutí likvidity pro parachain aukce
  • Trh umožňující volbu validátorů
  • Decentralizovaná burza založená na Balanceru a Uniswapu

Podívejme se tedy na každou z těchto funkcí důkladněji.

Liquidity staking

Princip je vcelku jednoduchý — Vy stakujete své tokeny pomocí Bifrostu a ten Vám na oplátku vydá vTokeny, které poté můžete volně obchodovat. Pokud například budete stakovat 100 DOT, tak na oplátku dostanete 100 vDOT. Tyto vDOT tokeny poté můžete obchodovat na Bifrost DEX burze, která bude fungovat jako brána do celého Polkadot ekosystému a jeho DeFi projektů — a dokonce jsou v plánu bridges (mosty) do jiných projektů jako je ETH (EOS už je dokonce v testnetu funkční), takže budete schopni své vDOT přeměnit na jakýkoliv ERC-20 token.

Podívejte se tedy jak to přesně funguje

  1. Uživatel chce stakovat 10 DOT pomocí Bifrostu
  2. V té chvíli je token mint price (neboli poměr DOT/vDOT, který určuje hodnotu vDOT) 0.01
  3. Bifrost tedy za Vás začne stakovat DOT a vy na oplátku obdržíte 1000 vDOT tokenů
  4. Po pár dnech dostanete svou první odměnu za staking ve výši 0.5 DOT — ovšem místo toho, abyste tyto tokeny přímo obdrželi, tak se změní token mint price a to na 0.0105
  5. Kdyby si nyní uživatel vybral své DOT tokeny zpět, tak dostane díky změněné mint price 10.5 DOT

Tento proces je tedy jednoduchý a transparentní pro všechny uživatele — čím více odměn získáte, tím vyšší hodnotu Vaše vTokeny získávají.

Likvidita pro parachain aukce

Nejprve se ve zkratce podívejme, jak budou fungovat parachain aukce. V Polkadot (a Kusama) síti bude pouze limitovaný počet míst pro parachainy a proto je potřeba najít způsob, pomocí kterého bude možné o tyto sloty soutěžit. To je důvod, proč Polkadot zavádí systém aukcí, kdy se každý parachain slot bude dražit a projekt, který nabídne nejvyšší cenu poté tento slot vyhrává. Této aukce se může zúčastnit jakýkoliv držitel DOT/KSM tokenů a přihazovat tedy na své oblíbeny projekty.

Poté můžou nastat dva scénáře, aukce se projektu nepovede a všichni účastníci dostanou své tokeny zpět. Úspěšnou aukci si rozeberme níže.

Úspěšná aukce

  • Projekt obdrží až 4 parachain sloty (1 slot má délku 6 měsíců)
  • Všechny tokeny použité v aukci jsou poté zamknuty až do vypršení doby trvání vyhraných slotů
  • Uživatelé dostanou odměnu ve formě tokenů daného projektu za jeho podporu v aukci

Jak můžete vidět, druhý bod znamená, že pokud se zúčastníte nějaké aukce, tak Vaše tokeny můžou být až 2 roky zamknuté. To je samozřejmě velmi nepříjemné a naštěstí je tady Bifrost, který tento problém řeší.

Pomocí Bifrost protokolu můžete přihazovat do aukcí a pokud aukce uspěje, tak opět dostanete vDOT nebo vKSM místo Vašich původních tokenů — a k tomu samozřejmě tokeny daného projektu jako Vaši odměnu.

Trh s volbou validátorů

Jedna z unikátních vlastností Bifrost je trh s volbou validátorů. Kdokoliv chce stakovat v nějaké PoS síti, tak musí najít validátory nebo staking pool, které pomocí svých tokenů podpoří. Ovšem toto často není úplně lehký úkol a uživatelé často neví, kterému poolu/validátorovi lze důvěřovat.

Proto Bifrost přichází s hlasovacím trhem, kdy všichni uživatelé transparentně volí validátory a za to mají možnost získavaní odměny. Takto je férově a přehledně zajištěna volba nejlepších validátorů, ze které potom profituje celá síť a všichni její uživatelé.

Decentralizovaná burza

Bifrost poskytne uživatelům vlastní decentralizovanou burzu založenou na Balanceru pro obchodování vTokenů s názvem vTokenSwap. vTokeny jsou takzvaná odvozená aktiva (derivative assets) což znamená, že jejich hodnota je odvozena od nějakého podkladového aktiva (například DOT či KSM).

První verze burzy bude podporovat pouze obchodování samotných vTokenů, v dalších fázích poté Bifrost přinese propojení na další trhy (ať už centralizované či decentralizované) a také komunikaci s ostatními PoS chainy jako je ETH a následné zapojení do dalších DeFi projektů.

Konkurence

Na krypto scéně se ovšem objevují další projekty, které se snaží Bifrostu konkurovat a taktéž poskytovat likviditu PoS projektům. Rozeberme si tedy některé z nich

Acala

Acala je známá především svým cílem poskytnout Polkadot ekosystému collaterized stable coin (zde můžeme například najít podobu s MakerDAO), ale zároveň chce nabízet i liquid staking. Ten ovšem bude fungovat pouze pro DOT či KSM, takže možnosti Acaly budou v tomto směru značně limitované.

Stafi (staking finance)

Stafi už má vlastní, bežící mainnet, který je nezávislý na Polkadotu a momentálně nemá v plánu se zúčastnit prvních parachain aukcí. Co se týče liquid stakingu, tak Stafi poskytuje něco podobného jako Bifrost, avšak nemůže nabídnout likviditu pro parachain aukce (protože sám nemá v plánu být parachainem) a také trh s volbami validátorů.

MantraDAO

MantraDAO bude podporovat liquid staking podobným způsobem jako Bifrost. Primárním cílem projektu bude Polkadot a Kusama ekosystém, ale plánuje vývoj vlastních mostů (bridges), kterými se napojí na další PoS tokeny jako je ADA, XTZ nebo ELA. V tomto ohledu se tedy oba projekty moc neliší.

Mantra plánuje uživatele odměňovat pomocí svých OM tokenů a také mají v plánu vyvinout několik vlastních lending dApps (decentralizované aplikace pro poskytování půjček). Tento proces chce projekt rozdělit do několika fází

  1. Vyvinout bridge pro propojení už existujících platforem jako je Compound
  2. Začít využívat platformy pro půjčky od třetích stran, které bude možní přímo integrovat s kódem MantraDAO
  3. Vyvinout vlastní aplikace pro půjčování založené na vlastních odvozených aktivech v rámci ekosystému

MantraDAO je tím pádem vážným soupeřem pro Bifrost, protože plánuje podporu liquid stakingu všech možnách PoS projektů a k tomu vlastní systém půjček. Na druhé straně, Bifrost zůstává jediný s podporou likvidity u parachain aukcí a to bude podle našeho názoru hrát výraznou roli.

Ekonomika

Hlavní token Bifrostu se nazývá BNC. Celková zásoba tokenů bude 80,000,000 BNC. Token bude sloužit k k několika účelům

  • Transakční poplatky — ty budou převáděny do treasury
  • Slash collateral — úspory, které budou hradit uživatelém síťě případné ztráty způsobené slashingem u validátorů
  • Governance — hlasování v referendech, trh s validátory nebo volby do komisí
  • Vykupování BNC — část generovaných odměn se použije na zpětné vykupování BNC zpět do síťě

Závěr

Věříme, že Bifrost bude hrát důležitou roli v rámci Polkadot ekosystému. Liquid staking konečně umožní přístup k obrovskému množství tokenů, které jsou nyní uzamknuté v PoS projetekch a které se tak budou moci opět dostat na trh.

A to není vše, už teď víme, že parachain aukce budou vyžadovat zamknutí velkého množství tokenů pokud v nich budou chtít projekty uspět — a zamknuli byste raději své tokeny na celé 2 roky nebo budete raději přihazovat pomocí Bifrostu, který Vám zajistí, že budete moci svými prostředky nadále disponovat?

Pokud se k vám tento článek dostal čirou náhodou, vězte, že můžete být součástí FB komunity v naší skupině Polkadot CZ/SK nebo skupiny stejného jména na Telegramu!

--

--

Polkadotters | Kusama & Polkadot validators
Polkadotters | Kusama & Polkadot validators

Written by Polkadotters | Kusama & Polkadot validators

Czech bloggers & community builders. We are validators of Polkadot, Kusama, Darwinia, Crab, Bifrost, HydraDX, StaFi, Centrifuge under the name: POLKADOTTERS

No responses yet