Bifrost spouští svůj první “Mint Drop”, neboli liquid staking ETH 2.0 společně s BNC airdropem

Bifrost oficiálně spouští svoji první liquidity staking událost, která umožní stakovat ETH 2.0, na oplátku obdržet vETH a k tomu všemu získat BNC tokeny jako bonus. Pojďmě se tedy podívat blíže jak staking na ETH 2.0 funguje a jak se dá provozovat pomocí Bifrostu.

ETH 2.0 staking

Jak možná většina z Vás ví, tak Ethereum konečně spouští první fázi přechodu na ETH 2.0 s Proof of Stake a tou je spuštění stakingu. Oficiální spuštění proběhne 1. prosince a podmínkou pro spuštění síťě bylo nashromáždění 524,288 ETH, což se také nedávno stalo (počet tokenu v kontraktu lze ověřit na Etherscanu).

Společně s vkladem prvního ETH do Ethereum Deposit kontraktu 4. listopadu 2020 vstoupilo Ethereum do nové éry, která má pracovní název Phase 0. Spuštění ETH 2.0 bude rozdelěno do 3 fází — Phase 0 Beacon Chain, Phase 1 Shard Chain a Phase 2 State Execution.

Phase 0 tedy začne 1. prosince, bude spuštěno 16,384 validátorů, kteří by měli přinášet 21.6% ročního výnosu ze stakingu. Tento roční výnos bude postupně klesat s počtem stakovaných ETH — už teď začíná být výnos menší, protože výnos 21.6% je kalkulovaný pro 524,288 (což byl minimální vklad pro spuštění síťe jak jsme si řekli výše). Stručně řečeno, výnos ze stakingu se bude pohybovat až do 10% pokud počet stakovaných tokenů v kontraktu nepřekročí 3,000,000. Jakmile se tak stane, roční výnos klesne na pouhých 4.9%.

ETH Staking Annualized Earnings and Inflation Relationship

Jak už to tak bývá, žádná odměna bohužel není zadarmo. ETH tokeny převedené do smart kontraktu nebude možné vybrat dříve než do příchodu Phase 2 (Shard Chain). To znamená, že jakmile se upíšete ke stakingu v ETH 2.0 síti, tak nebudete schopni své tokeny získat zpět bez ohledu na výkyvy trhu (v nehorším případě dokonce i po několik let). Tohle může skvěle fungovat pro dlouhodobé HODLery, ale pro běžné uživatele to může být zásadní překážka pro účast na spuštění stakingu.

Staking Liquidity

Bifrost Finance, jakožto hlavní liquid staking protokol v Polkadot ekosystému, bude tuto službu poskytovat i pro síť ETH 2.0 již od jejího startu. Použití Bifrostu je velice jednoduché, stací jen převést Vaše ETH na vETH (Voucher Ethereum) a zbytek už nechat na protokolu. Díky stakingu s Bifrostem můžete dostávat odměnu za staking a zároveň své vETH prodat bez omezení.

Bifrost bude fungovat jako “dvoj-protokol”, kdy v jeho síti zároveň můžou existovat ERC-20 tokeny a zároveň tokeny, které jsou obchodovatelné a převoditelé v rámci Polkadot ekosystému (takzvané Substrate Base tokeny). Díky této vlastnosti je možné jak využívat staking likviditu pomocí vETH tokenu, ale zároveň přinést už fungující DeFi aplikace postavené na Ethereu do celého Polkadot ekosystému.

Uniswap

Dobrou zprávou je, že vETH tokeny už se dají obchodovat na Uniswap, takže pokud cena ETH vystřelí do nebes, máte možnost své vETH tokeny prodat a realizovat profit :-) Odkaz na Uniswap pool naleznete zde.

vETH spuštění proběhne ve 4 fázích

Phase 0 Mint Drop (už proběhla)

Testovací fáze mint dropu, ve které bylo možné vytvořit vETH tokeny za Vaše ETH a poté je zase prodat.

Phase 1 ETH 2.0 Staking

Všechny ETH tokeny, které bylo vloženy uživateli do Bifrostu budou zaslány do deposit kontraktu a budou stakovány v ETH 2.0 síti zároveň s jejím spuštěním 1. prosince.

Tato fáze spustí první připisování odměn za staking v Bifrost síti. Toto připisování proběhne pomocí zvyšování token mint price (pro podrobnější vysvětlení mrkněte na náš první článek), díky které budete schopni později své vETH prodat za vyšší počet ETH.

Validátoři budou automaticky vybráni na základě velikosti vlastního stake a slashing skóre (slashing znamená trest pro validátora, který správně neplní svou funkci nebo se dokonce snaží síť napadnout). Zajímavé také je, že 5% výdělku Bifrost alokuje na pokrytí ztrát způsobených možným slashingem — pokud by byla ztráta větší, tak ji Bifrost pokryje z vlastních zdrojů.

vETH ERC-20 budou spuštěny, takže uživatelé budou schopni vytvořit a koupit vETH tokeny, příkladem budiž první pool na Uniswap a další burzy budou následovat.

Phase 2 Bifrost mainnet

Bifrost dokončí svou první parachain aukci, obdrží svůj slot a přejde na mainnet.

vETH bude možno převádět do jiných Polkadot projektů, a také do ETH sítě pomocí Polkadot transfer bridge.

Decentralizované volba validátorů a poskytování likvidity pro parachain aukce bude konečně aktivní.

V této fázi je tedy vETH k dispozici jak v podobě ERC-20 tokenu pro využití v ETH sítích, tak i Substrate Base asset pro využití v jakémkoliv dalším parachainu.

Phase 3 ETH 2.0 přejde do fáze 1 (shards)

ETH 2.0 přejde do své první fáze (spuštění shardů) a od této chvíle můžou být Vaše vETH proměněny na ETH 2.0 tokeny.

Závěr

Mrkněte na skvělý video tutorial vzniklý v Bifrost komunitě, který přesně popisuje jak se mint dropu zúčastnit. Pro ověření je samozřejmě možné zkonzultovat oficiální dokumentaci, která celý proces podrobně popisuje. Anebo stačí přejít přímo na stránky ETH poolu, kde naleznete přehledné UI, do nějž stačí jen připojit Metamask a začít stakovat.

Pro zájemce je zde ještě doplňující článek přímo od Bifrostu, který celý proces liquid stakingu na ETH popisuje i po technické stránce.

Bifrost tedy nabízí zajímavou příležitost jak si vydělat BNC tokeny a zároveň mít možnost disponovat svým ETH i když jej zamknete do ETH 2.0 staking protokolu. Proto určitě neváhajte a celý proces si s pár tokeny zkuste, protože éra liquid stakingu už je zde!

Pokud se k vám tento článek dostal čirou náhodou, vězte, že můžete být součástí FB komunity v naší skupině Polkadot CZ/SK nebo skupiny stejného jména na Telegramu!

--

--

Polkadotters | Kusama & Polkadot validators
Polkadotters | Kusama & Polkadot validators

Written by Polkadotters | Kusama & Polkadot validators

Czech bloggers & community builders. We are validators of Polkadot, Kusama, Darwinia, Crab, Bifrost, HydraDX, StaFi, Centrifuge under the name: POLKADOTTERS